top of page
s6.png

DENİZ VE DENİZCİLİK EĞİTİMİNDE YENİ TRENDLER

"Günümüzde tüm seviyelerdeki eğitim içeriği ve öğrenme süreçleri hızla değişiyor. Eğitimin teknoloji ile güçlendirilmesi, hedef ve ihtiyaca uygun olarak öğretme ve öğrenmeyi iyileştirmek için eğitim ortamlarının ve öğrenme materyallerinin en etkili sonuç verecek biçimde analiz ve dizayn edilmesi, geliştirilmesi, uygulanması, değerlendirilmesi ve revize edilmesi süreçlerini kapsıyor. 

 

Deniz eğitimi toplumun her kesimine hitap eden çevresel farkındalık eğitimlerinden, okul öncesi, ilk, orta ve yüksek eğitim seviyelerine özgü eğitim modüllerine, mesleki bilgilerin, uygulamaların öğretildiği eğitimlere dek uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Deniz, hem kendi başına bir çevresel/ekolojik değer hem de ekonomik, toplumsal ve sosyal alanda geçmişten bugüne insanın ilişkisellendiği bir değer olarak eğitimin farklı aşamalarında farklı boyutlarla gerek bir disiplin olarak gerekse interdisipliner olarak yer almaya devam ediyor. 

 

Kişiselleştirilmiş veri, açık kaynaklı içerik ve küresel bağlanabilirlik dijital eğitim teknolojilerinde ön plana çıkıyor. Yazılım araçları (kelime işleme, veritabanı, iletişim, sunum, grafik programları vb.) ve çeşitleri (bilgisayar temelli, simülasyon vb.), bütünleşik öğrenme sistemleri (bilgisayarın yönettiği öğretim), ekipman kullanımı (kamera, tarayıcı, yazıcı, projektör vb), çoklu medya entegrasyonu (grafik, resim, ses, video, animasyon oluşturma, bulma, kullanma), ses ve video konferanslar, uzaktan eğitim (slayt, video kaydı öğretim, interaktif televizyon ve internet) ve sınıf konfigürasyonu, yeni nesil eğitim sistemlerinin gündeminde yer alıyor. 

 

Eğitim 4.0’da öğrenme öğrenenle ilişkilendiriliyor, öğrenene odaklanıyor, öğrenen tarafından kullanımı ve yönetimi gerçekleşiyor. Teknoloji ile güçlendirilen eğitim programları hedeflenen eğitimden geniş kitlelerin esnek zaman dilimlerinde etkin bir şekilde faydalanmasını mümkün hale getiriyor ve yaygın etkisini arttırıyor."

  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge

GÜNCEL

.......

DÖKÜMANLAR

.......

bottom of page